Oldal kiválasztása

A görög mitológia harcos istene Árész, aki a római Mars megfelelője. A maszkulin, fizikai erő, ösztönösség és akarat megtestesítője. Egész testével cselekszik és reagál, az agresszió az éltető eleme.

A 12 olümposzi istenség közül a legkevésbé kedvelt és tisztelt, agresszív és konfliktust pártoló viselkedése miatt. A rómaiak, a közösség védelmezőjeként, valamint Romulusz és Rémusz apjaként, nagy becsben tartják.

Héra és Zeusz egyetlen fiaként, szűzen fogan anyja méhében, hiszen Héra dühe táplálja, Zeusz hűtlensége miatt. Apja Zeusz nem kedveli, és ezt érezteti is a fiával. Születése után nehéz, támadott időszakon megy keresztül, ezért ki kell fejlesztenie saját védelmi mechanizmusait. Zabolátlan, vad, csiszolatlan karakterű férfivá érik, akinek alkata rendkívül vonzó, hiszen izmos, jól felépített.

Intenzíven és hirtelen reagál minden őt ért impulzusra, és azonnal testi erőt alkalmaz. A marsi természet arra hajlamosít, hogy közvetlen kapcsolat alakuljon ki az érzelmek és a fizikai test között.

Segítő minőség ez a kezdő lépések megtételében éppen úgy, mint az intim fizikai kapcsolódásban. Az Ego akarati oldalát is képviselve azonban, a düh, indulat és támadó hajlam, kellemetlenséget és kárt is okozhat.

Mars hatására, a konfliktus hevében, belső zűrzavar keletkezik, ami az önuralom elvesztésével jár, hogy az irracionalitás vegye át az uralmat. A hirtelen feltörő indulat meggondolatlan tetteket vált ki, ami megfékezhetetlen energia.

A férfias, vonzó külső, a szenvedélyes megnyilvánulás, szexuális töltettel látja el a szerelem terén. Szeretők sokasága mellett Aphrodité, azaz Vénusz jelenti számára a hosszan tartó viszonyt, mely kölcsönösségen alapul.

Mars energikus szerető, kevésbé az udvarlás, inkább a testiség és a pillanat heve jellemzi az intim kapcsolódások terén. Mert inkább testi, mint szellemi minőség. Testét az érzelmei mozgatják, kiváló táncos és harcművész. Az archaikus kultúrákban a harcosok csata előtt eljárják a harci táncot, hiszen a dob és zene üteme biztosítja a harci tüzet.

A görögök a gondolkodást és a racionalitást helyezték az ösztönösség elé, ebből fakad apja, Zeusz ellenségessége. Lélektanilag Mars, apja árnyékoldala. Azok a részek, amelyeket az apa lenéz és elutasít magában, mert eltérnek a magáról alkotott idealizált képtől.

Így jeleníti meg a Mars atribútum, hogy az egyén az apa, vagy felettes által láthatatlannak, értéktelennek és ostobának érzi magát. Nem kapja meg a remélt elismerést, ezáltal nem tanul meg bízni magában. Ennek ellenére, természetéből fakadóan, akkor is képes tovább menni, ha megalázzák, ha kell erőszakkal is.

A gyermek Árészt rézedénybe zárják az óriás ikrek, ami kifejezi az apával való fizikai kontaktus vágyát, hisz apja nem bánik vele gyermekként. Ezért is korlátozódik a testi kontaktus, csupán a szexualitásra és nem az ölelésre.

Ha benned is hangsúlyos a Mars természete, a fejlődés útján fontos, hogy a bezárt érzéseid utat találjanak, tudatossá váljanak, és ne a testben szomatizálódva eredményezzenek izomfeszülést.

Amint a testbeszéd és az elfojtott, bezárt érzések a tudatba kerülnek, a fizikai kontaktus adta élmény magasabb szintre kerül. Így a generált élethelyzetekre, saját magad irányította reakció lesz a válasz, és a cselekedeteidben is a tudatosság dominálhat, ami az önuralom képességét adja.

Árészban megláthatjuk saját agresszivitásunkat a maga nyersességében és kegyetlenségében,

még mielőtt a civilizáció lecsendesítette vagy elnyomta volna.

Arianna Stassinopoulos

Görögország istenei